פייסבוק

רגיל

ניצן

בעקרון, כל דיון אמיתי ועמוק על פייסבוק צריך להפתח בשאלה, איזה חלק מהווה הפייסבוק מחייך. אצלי לדוגמא, הפייסבוק הוא מאד שולי וזניח. לא ממש מבינה אנשים שמכלים את כל זמנם…רגע, חייבת לעדכן סטטוס בפייסבוק על מה שכתבתי עכשיו, שגם חבריי יצחקו כמוני. חה! אין כמו הומור טוב על הבוקר. ובכן- אני אוהבת את הפייסבוק שלי. אני רוצה שהפייסבוק שלי יעשה לי ילדים וירטואלים. אני זו שרצה במסדרונות המשרד שלי בצרחות אימה כשהתברר לי שהחליטו לשנות את הפורמט של הפייסבוק ואז יושבת ארבעה ימים כדי לסדר אותו באופן ייצוגי. אני, מה שקוראים בשפה מקצועית, פתאט.

אבל, לזכותי יאמר, הפייסבוק בחייה של רווקה הוא נדבך חשוב. אחרי הכל, הוא מהווה מצגת כזב ושווא על חיינו הפרועים והמלהיבים. אצלנו, הרווקות, הוא ללא ספק מסמך שיווקי קסום. וכשאני אומרת "קסום" אני בהחלט מתכוונת לאותה בחורה שמצטלמת לתמונת הפרופיל שלה עם ביקיני וכותבת סטטוסים כמו "איזה סופ"ש קסוםםםםםם" ומקבלת אלף לייקים, בעוד פשוטות העם, כמוני, צריכות להקפיד על תחביר נכון ולהביא את "האופי" שלהן לידי ביטוי.

לאלו מאתנו שלא מצטלמות בביקיני (כי הן עברו את גיל 12) (טוב, אני סתם מקנאה, הלוואי שיכולתי להצטלם בביקיני), נותרות שיטות תחבולה לא רבות בכדי למשוך את תשומת הלב הרצויה המורכבת מאיזון עדין ומתוחכם בין מחזרים עתידיים פוטנציאליים לבין אקסים שאנחנו משוכנעות שבוהים לנו בפרופיל בעודם בוכים. למרות שבמאמר מוסגר, נראה לי שפעילות זו שמורה יותר לנשים, קרי – אני, שמוצאות עצמן מחטטות שעות בפייסבוק של בחורה זרה לחלוטין, ולו רק בגלל שהמסכנה בתמימותה הצטלמה  במועדון ובמרחק מאחוריה נראה האקס שלי במטושטש, ואני החלטתי שיש ביניהם רומן, ובניתי לה אישיות וירטואליות על סמך הפרופיל שלה ו…אוקי, נשימה. כאן זה לא המקום לחשוף את ה- OCD שלי. ובכן, הלאה.

כמו תמיד, אני מקריבה את נפשי למען הבלוג והפעם עשיתי מחקר שטח נרחב שתחילתו עוד ב-2007, על כל הדברים שלא מומלץ לעשות בתור בחורה רווקה בפייסבוק.  ולפניכן המחקר:

1. עדכני מקום המצאותך בכל שעה, כן, גם אם זה אומר לשים שעון מעורר לשלוש בלילה בכדי לעדכן צ'ק אין מזויף מהמועדון המדהים ביותר בעיר, בעודך ספונה לבטח במיטתך כמו בן אדם שפוי. אך לא! העולם חייב להאמין שאת מבלה בכל רגע נתון גם כשאת ישנה כפיות עם הכרית שלך.

2. לא משנה כמה יפה את חושבת שאת לפני שאת יוצאת מהבית, אל תצלמי את עצמך מול המראה, מתוך המראה, לצד המראה, או שוכבת ומחזיקה את המצלמה מעלייך כשאת צמודה למראה, ואל תלווי תמונות אלו בכותרות – "חולמת", "חופרת", "הוגה", "נוגה" ועוד. אגב, תמונת פרצוף הברווז המדוברת עם סימן הוי בידיים? ובכן, בין אם את מצטלמת כך ברצינות תהומית ובין אם את מצטלמת כך באירוניה מחאתית, בסתר לבך את בטוחה שזו היא  זווית שנורא מחמיאה לך, ולמה? כי היא חושפת עצמות לחיים אציליות + מניקור מטופח ופוסחת על כל נזקי החורף שמתקיימים בשטח שבין הפנים לאצבעות – זהו אותו עולם אפל שלעולם לא יעלה לפייסבוק. התשובה היא לא. היא לא מחמיאה לך.

3. אל תעלי סטטוסים דוגמת "היום נשבר לי הלב, מגיע לי נסיך אמיתי והמבין יבין", "לפחות הלכתי עם הרגש", או "לא מגיעה לך מישהי כמוני!". אם הוא לא ענה לך בטלפון, אין סיבה לפרסם את זה מול שלל חברייך הוירטואלים. את לא יוצאת טוב מהסיפור. להפך! עשי מיד צ'ק אין מזוייף + תמונה חושנית מול המראה, תרופה מוכחת להשבת הביטחון העצמי. הוא עוד ייראה לו! מאידך, וותרי גם על סטטוסים סטייל "מישהו רוצה לצאת היום??". אחות, אין רע בפאסון, שימרי עליו.

4. ובאותה נשימה, השמרי כמו מאש משינוי סטטוס מערכת יחסים שמלווה בשלל הערות מאנשים זרים לך לגמרי , דוגמת "מההההההההה, חשבתי שתתחתנו!" או לחילופין "מאמי כואב לי עלייך, אני כאן בשבילך, גם ככה הוא לא היה ברמה שלך!".

5. המנעי מלעשות לבחיר ליבך לייק על כל פוסט שהוא מעלה. כמו כן, אל תפרצי בצווחות כאב כשהוא לא עונה לך לסמס אך כן מעדכן סטטוס, אל תפני אליו בצ'אט ותעדכני אותו שהוא לא זמין בנייד, אל תרשמי את זה על הוול שלו. ואז אל תסמסי לו שהוא לא זמין בצ'אט. הוא לא זמין. לך.

6. אם אינך דוברת אנגלית שוטפת, המנעי מלעדכן סטטוסים באנגלית בשגיאות. או סטטוסים ערטילאיים הכוללים מילה אחת (בואי נהיה כנות, האם המילה היא "צומי"?). או סטטוסים על גשם. או סטטוסים הכוללים סמיילי מחייך או קורץ – אם הם לא מבינים את הבדיחות שלך בלי סמיילים, הם לא צריכים להיות חברים שלך.

7. היי אמיצה והרפתקנית- פרסמי ססטוס בפייסבוק ואז צאי מהבית, מבלי לדעת האם מישהו עשה לך לייק עליו. אם תכבשי  אתגר זה, תוכלי לכבוש את העולם!

חשוב לציין שאת רשימה זו אספתי מחברותיי. אה, לעזאזל, על מי אני עובדת. הרשימה הזו היא אני!  כן, כן, אני מקפידה ליישם אותה בהתנהלותי היומיומית בפייסבוק כחלק מהמחקר שלי. והתוצאות? הן חד משמעיות. אני עדיין רווקה.

הידעתם? אם תעשו לנו לייק בפייסבוק (אח, האירוניה), נעשה לכם לייק בחזרה. על כל דבר שרק תבקשו. עשו לייק, שמחו בלוגריות.

בקרו גם כאן – רשימת הבחורים שנשמח לצרף/למחוק מהפייסבוק שלנו. 

ועכשיו – אלייך חן. ושיהיה לך פוסט קסום.

חן:

לא הייתי כאן כשפרצה בארץ טרפת הפייסבוק. הייתי בכלל בהודו. וכשחזרתי לא הבנתי את הרעיון שמאחורי האתר ואפילו התנגדתי לו. יומיים. אחרי יומיים בדיוק כשהבנתי שאין לי עבודה, אין לי דירה, אין לי עתיד ואין לי תקווה נכנסתי לאתר ורכשתי לעצמי כמה חברים. מאז אני מנהלת מערכת יחסים של אהבה-שנאה גם עם הפייסבוק (כמו עם רוב הדברים בחיי – אלכוהול, אוכל, תכניות ריאליטי, קישואים). ואולם, למרות השתתפותי הפעילה ברשת החברתית, ישנן כמה תופעות שיכולות להוציא אותי משלוותי.

למשל, הורים טריים. אני מבינה שאני לא מבינה מה זה להיות הורה ואני מבינה שאולי כשיהיו לי ילדים משלי אני אבין מה זה להיות הורה ואני מבינה שזו אהבה עד אין קץ לשכפול הגנטי שלך שדרכו אתה מבין דברים + חווה את העולם אחרת + לומד את עצמך + לומד אחרת על העולם + חווה את עצמך + לומד דברים אחרת. אבל למה אני צריכה לראות את התינוקות שלכם אוכלים ספגטי בולונז, מרוחים בספגטי בולונז, מתפלשים בספגטי בולונז, ולפעמים אפילו לעשות לייק לתמונת אינסטגרם מושקעת שצולמה מזווית ייחודית עם צל חלקי ושוליים שרופים רק של ספגטי בולונז שבישלתם לעולל השובב שלכם?! לדעתי לא רחוק היום שבו הורים צעירים יעלו לפייסבוק תמונות של חיתולים משומשים. הרי בכל זאת, מדובר בקקי ראשון ומרגש שהוא תוצר של אוכל מוצק ראשון שהורכב מדייסת ירקות מרגשים. ואז אתם יודעים מה יקרה? כולכם תיאלצו לעשות לזה לייק ואפילו לכתוב "מהמם". כי הרי לא נולד התינוק מחובר הגבות ופוזל העיניים שלא זוכה לשלל פרגוני "מהמם", "מדהים", "בובון", "מקסים קטן" ו-"חמסה חמסה חמסה 555" בפייסבוק.

וכעת, דור אחד אחורה. ההורים שלנו בפייסבוק. רובם מתנהגים כאילו הם נחתו הרגע בארץ זרה ולא משנה כמה זמן יעבור הם לעולם לא יבינו לעומק לא את רזי הטכנולוגיה ולא את המינון הרצוי. והרי כמה דוגמאות עגומות: אב חביב שמעלה במקום תמונה משפחתית שנשמרה על הדסקטופ את התוצאות הסרוקות של בדיקת הקולונוסקופיה שלו, סבתא נחמדה שבמקום ללחוץ על "לייק" מצרפת בהתלהבות תגובה שמכילה כוכבית ולוכסן ואם שבמקום לשלוח הודעה פרטית בנוסח: "ילדה אהובה שלי, מתי את באה לקחת את הכביסה? קיפלתי לך את התחתונים ויש גם שניצלים וחמוציות בשביל הפטרייה", מדביקה את זה בגאווה על ה-וול של בתה בת ה-30. חוץ מזה להורים יש גם נטייה לחלק פרגונים מוגזמים, להעיר הערות מביכות ולעשות "לייק" על כל דבר. לא אחת נתקלתי בטקסט כמו "אוהבת אותך בת אהובה ויפה שלי!" כתגובה לסטאטוס מ-4 לפנות בוקר שבו נכתב "הרגע חזרתי ואני מסטולה מתה ושיכורה רצח" או בתגובה כמו "איפה אתה בן שלי?! אני דואגת!" לתמונה של בחור בן 35 שמצולם עם החבר'ה מהמילואים ו-3 זונות אסיאתיות.

ולסיום, לכבוד חג העצירות הקרב ובא, החלטתי לחלק את אנשי הפייסבוק לארבע קבוצות של משתמשים מצויים. הרשעים הם אלו שמעלים ללא הרף תמונות מבילויים מגניבים, מטיולים ספונטניים בחיק הטבע ומחופשות בחו"ל בעוד שאני רוב הזמן יכולה בעיקר לצלם את עצמי בסלון ולפעמים גם במטבח (שלמעשה מחובר לסלון). החכמים הם האנשים המרגיזים שלא מפתחים אובססיות ומנצלים את הרשת החברתית רק בעת הצורך וליצירת תפוקה אפקטיבית. הם לועגים לאנשים שמעלים תמונות, צוחקים על כאלה שכותבים סטאטוסים אבל אז כשהם רוצים למכור את האוטו הם מיד מנצלים את עשרת החברים שלהם, מוצאים קונה ועל הדרך גם דירה שווה בתל אביב ועבודה חלומית. התמימים הם כל אותם אנשים שחושבים ש-834 החברים שלהם הם חברי נפש שיעניקו תמיכה אמיתית בעת צרה ולכן לא אחת הם כותבים סטאטוסים מביכים כמו "סבא נפטר היום ולא הספקתי להיפרד. לא יודעת איך אצליח להתגבר ולאחרונה אני גם משלשלת כל הזמן". ואלו שאינם יודעים לשאול? מממ… הם האנשים שעדיין לא לגמרי סגורים על רמת נחיצותו של הדבר הזה ותוהים לפעמים למה זה טוב, הם האנשים ששונאים את השטחיות אבל רוב הזמן פשוט משועממים מדי כדי לעשות משהו אחר מלבד לחטט בחייהם של אחרים, הם האנשים ששוב ושוב מחליטים להתנתק מהרשת החברתית תוך שהם מעלים תמונה, עושים צ'ק אין, כותבים סטאטוס ומצרפים לרשימת החברים שלהם זרים גמורים כמו "ביטוח יוסי" ו-"מוחמד המלך מוות לישראל", הם אנשים כמוני.

עיצרו! יש עוד! רשימת הבחורים שנצרף או נחסום מהפייסבוק שלנו!

מודעות פרסומת

»

    • תודה רבה איתמר! אל תתבייש גם לעשות לנו לייק בפייסבוק, בשביל זה בכלל כתבנו את הפוסט הזה מלכתחילה 🙂

  1. לדעתי אני נמצאת איפשהו בשילוב ההיברידי חכם+פתאט. להלן: לא מפרסמת כלום כמעט ושומרת את זהותי הפייסבוקית קרירה ועסיסית כמו צנים משבוע שעבר, אבל קוראת את כל הסטטוסים של אחרים ולמעשה נמצאת שם הרבה יותר זמן משנראה שאני נמצאת. כן.

    • הלוואי שהייתי יכולה להראות כזו בשליטה. הפייסבוק שלי מתעדכן בנואשות כל דקה, אני מחליפה תמונות פרופיל בתדירות מביכה ועושה לייקים גם על העדכונים הדביליים ביותר..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s